Menu

Jak poprawnie rozdawać zaproszenia ślubne

Maj 15, 2018 - Zaproszenia ślubne
zaproszenia ślubne

zaproszenia ślubne

Chociaż nie wygląda, to zaraz po wyborze zaproszeń ślubnych, ich poprawna dystrybucja jest równie ważna.

Sam proces należy podzielić na kilka głównych etapów:

Wybór osób, które chcemy na uroczystość zaprosić.

Krok ten należy często wykonać przed drukiem zaproszeń. Jeśli zamawiacie zaproszenia ślubne z personalizacją, firmy które je przygotowują wymagają gotowej listy gości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nawet w sytuacji iż wiemy że dana osoba nie przyjdzie, i tak w dobrym tonie będzie wysłanie do niej zaproszenia. Brak takiego zawiadomienia może zostać źle odebrany zarówno przez tę osobę jak i przez resztę rodziny lub znajomych. Pomijając sam fakt niezręczności sytuacji, jest to dla tej osoby bardzo przykre, przecież nikt nie lubi być pomijany.

Przy wyborze osób powinniśmy kierować się także wielkością wesela. Jeśli organizujemy małe kameralne przyjęcie, nie będziemy mogli pozwolić sobie na zaproszenie wszystkich znanych nam osób. Kolejnymi ograniczeniami mogą być, ograniczony budżet, wielkość sali weselnej, czy też same stosunki między zaproszonymi.

Ułożenie optymalnej trasy

Często zdarza się tak, że osoby które chcemy zaprosić, „rozsiane” są po dość dużym terenie. Dla oszczędności powinniście usiąść i na spokojnie zaplanować swoje działania. Jeśli jedziecie z punktu A do punktu B powinniście tak ułożyć trasę, aby za jednym zamachem odwiedzić i zaprosić kilkoro gości. Takie ułożenie trasy to duża oszczędność na paliwie, dzięki czemu, zaoszczędzone środki można przeznaczyć na inne elementy wesela, takie jak np winietki czy menu weselne.

Zachowanie podczas wręczania zaproszeń ślubnych

Gdy przychodzi już moment wręczenia zaproszeń, warto mieć przygotowane tylko jedno oryginalne zaproszenie ślubne dla tej osoby, aby nie doszło do przypadkowej pomyłki. Mogło by to być źle odebrane przez zapraszaną osobę. Często zaprasza się też osoby z rodziny które zna się bardzo mało lub wręcz w ogóle. Warto wtedy zasięgnąć nieco informacji o tych osobach, aby mieć jakiś wspólny temat podczas takich odwiedzin.

Zapraszanie osób mieszkających poza zasięgiem

Gdy zapraszana osoba mieszka daleko za granicą, np w Stanach Zjednoczonych, wiadomym jest że nie polecimy z Polski specjalnie po to aby ją zaprosić. Dlatego takie zaproszenie można wysłać zwykłym listem, pamiętając, aby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem.